Tragické pošlapání lidské důstojnosti skrze první operace změny pohlaví
V současné době se genderová tranzice často prezentuje jako progresivní a osvobozující nástroj. Z historické perspektivy ale vidíme, že právě první operace změny pohlaví ve 20. letech 20. století byly nejen medicínsky experimentální, ale především etickým a lidským selháním. Místo pomoci trpícím lidem byla těla pacientů zneužita jako nástroj ideologického experimentu, jehož důsledky byly tragické.
Časová osa tragédie
- 1919 – Založení Institutu pro sexuální vědu v Berlíně doktorem Magnusem Hirschfeldem.
- 1922 – Dora Richter (30 let) podstupuje kastraci. První zaznamenaná operace tohoto typu na světě.
- 1930 – Lili Elbe (47 let) začíná sérii operací, včetně odstranění penisu a pokusu o transplantaci dělohy.
- 1931 – Lili Elbe umírá na selhání orgánů po operaci.
- 1933 – Nacistický režim ničí institut, Dora Richter mizí. Pravděpodobně zavražděna.
- 1940s – Erwin Gohrbandt, operatér z Hirschfeldova týmu, se podílí na smrtících experimentách v Dachau.
- 1966 – Dr. Harry Benjamin publikuje The Transsexual Phenomenon, kde staví na těchto experimentech a formuluje učení, které tvoří základ moderní transgender medicíny.
Dora Richter a Lili Elbe: Oběti, ne hrdinky
Dora Richter
Narozena 1891. Ve svých 30 letech podstoupila jako první na světě kastraci, později odstranění penisu a pokus o vytvoření vaginálního kanálu. Zákroky byly prováděny bez moderní anestézie, antibiotik, hormonální podpory a jakékoli dlouhodobé pooperační péče. Dora byla vystavena extrémní fyzické bolesti a nejistému výsledku. Po roce 1933 zmizela.
Lili Elbe
Narozena 1882 jako Einar Wegener. V roce 1930, ve věku 47 let, podstoupila sérii operací, zakončenou transplantací dělohy. Ta však skončila smrtelnou infekcí. Lili umírá v roce 1931 ve věku 48 let. Zákrok neměl v tehdejší medicíně žádné opodstatnění. Nešlo o léčbu, ale o rizikový pokus.
Celý článek je na: